Dodana: 1 luty 2007 09:02

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:02

Drzewko akacji Agnieszki Tarasiuk-Sutryk

2 października w Parku im. J. Dziekońskiej (przy „Spodkach”) w Białymstoku zasadzono drzewko – symboliczną nagrodą w konkursie Akcja Akacja 2006. W województwie podlaskim laureatką konkursu została Agnieszka Tarasiuk – Sutryk.

Agnieszkę Tarasiuk – Sutryk nominowała Magdalena Godlewska- Siwerska, która tak m.in. uzasadniła nominację: „Jako absolwentka Akademii Sztuk Pięknych dba o rozwój duchowy mieszkańców gminy, a zarazem zbliża ich do kultury, do której dostęp nie zawsze jest łatwy”.

Agnieszka Tarasiuk - Sutryk ze Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej „WIDOK”  realizuje projekty artystyczne, w których mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy gminy Sokole. Zainicjowała i zrealizowała projekt reaktywowania Domu Ludowego w Sokolu. Podczas wakacji prowadzi świetlicę wiejską dla dzieci. Dzięki niej wyremontowany został stary projektor filmowy. Obecnie co sobotę organizuje w Sokolu projekcje filmowe, wykłady i tańce.

AKCJA AKACJA to konkurs polegający na wyróżnianiu kobiet, które w sposób wyjątkowy przyczyniły się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wspólnot lokalnych. W znanych miejscach publicznych w całej Polsce zasadzone zostały drzewka akacji – symbol rozwoju i wkładu kobiet w środowiska lokalne.

AKCJA AKACJA realizowana jest przez Fundację „Partners” Polska we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi  i grupami nieformalnymi. Na Podlasiu partnerem w AKCJI AKACJA jest Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych. Akcja ma charakter lokalny – nominacje i sadzenie akacji  odbywa się w każdym województwie  - a także ogólnopolski- uroczysta gala wraz z wizytą studyjną dla zwyciężczyń odbyła się 18 września w Warszawie.

Patronat honorowy nad AKCJĄ AKACJA objął Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) – Polska. Wsparcie  finansowe zapewniła firma Oriflame oraz Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Zwyciężczynie AKCJI AKACJA:
- są liderkami w swoich środowiskach,
- swoim działaniem promują otwartość i tolerancją;
- ich działania są innowacyjne i mogą być powtórzone w innych środowiskach;
- inspirują i angażują innych;
- prowadzą działalność o charakterze charytatywnym.

Nagroda  była przyznawana w dwóch etapach.
1. Pierwszej selekcji spośród nominacji dla każdego województwa dokonały przedstawicielki partnerskich organizacji  AKCJI AKACJA i przedstawiły Komisji po 3 kandydatki na każde województwo.
2. Ostateczne decyzje podjęła Komisja Konkursowa w składzie: Beata Balińska (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju  w Polsce), senator Kazimierz Kutz, profesor Magdalena Środa, Adrianna Lepka- Akademia Rozwoju Filantropii, Katarzyna Shannon  - Fundacja im. Heinricha Bolla oraz Maciej Tański- Fundacja „Partners” Polska.

Kontynuacją przedsięwzięcia będzie Akademia Umiejętności AKCJI AKACJA oraz konkurs w przyszłym roku.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook